ЗА КРАТКА ВЕРСИЯ НА ТАЗИ РЕЦЕПТА НАТИСНЕТЕ ТУК.
Ако редовно четете публикациите ми в блога, то не един път сте виждали вече да обяснявам колко много обичам ягоди, малини и боровинки. Рецептата за тази седмица ще е поредното доказателство в тази посока. Тази рецепта може да бъде приготвена и с други плодове, но освен личното ми предпочитание към тях, то аз държа и да ви показвам десерти подходящи за сезона.
Рецептата за тази седмица носи името – торта “Павлова”. Името на десерта подсказва, че е посветен на някого, но на кого? Аз самата не знаех докато не седнах да пиша този пост. Реших обаче, че може би е време да задоволя любопитството си. Това, което открих е, че Нова Зеландия и Австралия са в спор от къде точно произлиза оригиналната рецепта. Смята се, че тя е посветена на руската балерина – Анна Павлова. В оригиналната рецепта към белтъчната основа се добавя разбита сметана на сняг, но аз реших да променя това. Можете да разберете как по-надолу.
Въпреки, че десертът се води торта, то той е доста по-различен от това, което човек си представя като чуе “торта”. Тук не се пекат блатове, вместо това има една голяма основа от меренге. Отгоре се слага малко крем и се гарнира с пресни плодове.
Меренгето за основата се приготвя по същия начин както и меренгето за целувки, което можете да видите тук. Единствената разлика е, че целувките се шприцоват в определена форма и се сушат докато станат хрупкави. Тук цялата смес се оформя като гнездо и се слага да се суши за същото време, както и целувките. И тук идва голямата разлика. Докато за час и половина ще получите леки и хрупкави целувки, то при това количество меренге, което се използва за тази торта, крайният резултат е хрупкава обвивка, с вкус на целувки и мека вътрешност с консистенция на маршмелоу. Представям си ви как тук четейки това и си казвате: “Мммм.”. Първият път когато приготвих този десет не знаех точно какво да очаквам. Не бях пробвала нищо подобно преди, но след като го опитах реакцията ми беше именно такава. Не съм попадала на десерт, който да има дори и близък вкус до този, така, че ви препоръчвам да запретвате ръкави, да слагате токчетата и let’s bake!
Започваме с основата. Тя както вече споменах се суши за час и половина във фурната на 110 градуса. Ето и какви продукти ще ви трябват за нея:
За основата от мегеренге:
- 4 белтъка
- 200 гр захар
- 1 ч.л ябълков оцет
- 1 ч.л царевично нишесте
- ванилия
Белтъците се слагат в суха и дълбока купа където започват да се разбиват на високи обороти. Захарта трябва да се добавя съвсем по малко, за да не падне белтъкът. Биенето продължава около 10-15 мин според мощността на миксера ви. Универсалният тест за това дали белтъците са достатъчно добре избити, както може би повечето от вас знаят, е като се обърне купата на обратно. Ако сместа се задържи за дъното значи сте готови за стъпка 2. Във втората част на приготвянето на основата се добавят оцетът и нишестето, прави се един оборот на миксера, за да сте сигурни, че са разпределени добре и сте готови.
Финалната стъпка е оформянето на гнездото. Белтъкът се изсипва върху хартия за печене и с помощта на шпатула или лъжица се оформя гнездо с диаметър около 22 см, както е показано на снимките. Добре е в средата да се направи по-ниско отколкото ръбовете, за да може да се сложи там кремът.
Пече се час и половина и се оставя да се оглади добре. Преместването на основата може да бъде доста сложно, защото обикновено залепва за хартията, но това не е проблем. Можете да сервирате върху дървена дъска заедно с хартията.
След като сте готови с основата, можете да пристъпите към крема. Ето и какво ще ви е необходимо за него:
За крема:
- 50 мл течна сладкарска сметана
- 300 гр заквасена сметана
- 70 гр цедено кисело мляко
Течната сладкарска сметана се избива до твърди връхчета и към нея се добавят останалите 2 съставки. Всичко се смесва добре до получаването на хомогенна смес. В крема аз предпочитам да не добавям захар, защото има достатъчно много захар в основата, както и самите плодове допринасят допълнително за сладкия вкус.
Накрая може да гарнирате с пресни плодове по ваш избор. Към тях аз реших да добавя и едно бързо домашно сладко от ягоди. Нарязах една шепа ягоди на едро, добавих им 1 с.л захар и ги сложих в касерола на среден огън. Идеята е захарта да се разтопи, ягодите да омекнат и да си пуснат соковете. Необходими са им около 2-3 минути. След това се оставят да изстинат напълно.
За сглобяването на тортата се започва с основата като върху нея се слага кремът. В тази рецепта не се търси пропорционалност, затова не е необходимо да се заглажда добре кремът. Върху него се слага домашното сладко и накрая се завършва с пресни плодове и листенца мента за свежест.
Ще се радвам да ми споделите впечатленията си от тази рецепта след като я направите у дома. А аз започвам от сега да си мисля с какво сезонно предложение да ви изненадам през другата седмица.
До скоро!
Let’s bake!
Благодаря за чудесните рецепти Лора, а да попитам целувчения блат на каква температура се пече и отвътре мек ли остава!?
Здравей те уникална е тортата, може ли да попитам на каква температура се пече 🥰
Здравейте! Пече се на предварително загрята фурна на 110 градуса. 🙂
Тортата се получи невероятно красива и вкусна!!!
Всички вкъщи бяха удивени!
Привет Лора, меренгето в предварително загрята или студена фурна се пече? Благодаря.
Здравей! В предварително загрята фурна се пече. 🙂