Портокалови профитероли

Време за подготовка:
Време за готвене:
Време за охлаждане:
Порции:



ЗА КРАТКА ВЕРСИЯ НА ТАЗИ РЕЦЕПТА НАТИСНЕТЕ ТУК.

Bonjour et bienvenue! Cette semaine nous allons en France. Etes-vous prêtez?

Или с други думи – здравейте и добре дошли. Тази седмица се отправяме към Франция. Готови ли сте? Запретнете ръкави, наместете баретата, не забравяйте и франзелата ( все пак може да огладнеем по пътя 🙂 ) и нека пътешествието да започва.

 

В гимназията бях в паралелка с усилено изучаване на френски език. Цели пет години се мъчих с този език. Така и не успях да го науча толкова добре, че да го говоря нaпълно спокойно, както е с английския. Към днешна дата спомените ми от часовете по френски са поизбледнели, неслучайно казват, че трябва практика. Може би едно кратко бягство до Града на любовта би ми помогнало (леко намигване към приятеля ми). Всъщност с него вече два пъти сме били в Париж. Първият път беше толкова отдавна, че едвам си го спомням (почти като френския език 😀 ), вторият път ни откраднаха вещи от колата и може би затова ми се иска да дам трети, последен шанс на този иначе така красив град. Не съм усетила особена романтика там, може би защото вярвам, че тя не се поражда от мястото, а от човека. А и предните два пъти пъуванията бяха през октомври и за крайно зиморничав човек като мен, беше изпитание да се насладя на преживяването докато ме брулеше вятър и валеше отгоре ми дъжд. Така де, мило, едно кратко пътуване през лятото би било приятно, just so u know 🙂 .

 

И така, сега е ред да ви разкажа за Франция като дестинация в кухнята. Сигурна съм, че всеки от вас е чувал за френската кухня какви ли не хвалби. И има защо. Днес съм решила да се съсредоточим върху една конкретна рецепта, която произлиза оттам, а именно – профитеролите. Наскоро установих, че малко хора знаят, че профитеролите и еклерите са на практика един и същ десерт, но в различна форма. От рецептата за тестото, до пълнежа и глазурата им, всичко е еднакво.

 

Имах идея за друга рецепта за тази седмица, но забелязах, че и в Masterchef, както и в Hell’s kitchen отвориха темата за този десерт и ми хрумна, че може би сте любопитни как точно се приготвя.

Тестото, от което се приготвят шушулките се нарича “парено тесто”. Ето и необходимите продукти:

За тестото:

  • 100 мл прясно мляко
  • 50 гр масло
  • 100 гр брашно
  • 3 яйца

Фурната се загрява на 200 градуса. Млякото се изсипва в касерола и към него се добавя маслото, нарязано на кубчета. Добре е брашното ви е да е претеглено и приготвено в купичка или чаша, защото ще се добавя бързо и наведнъж към сместа. Когато маслото се разтопи в млякото и сместа заври я дръпнете от котлона и наведнъж изсипете към нея брашното. Разбъркайте с няколко бързи движения докато получите хомогенна смес и я върнете на котлона, като намалите степента с няколко по-надолу. Получената смес е като меко тесто, в случая е по-удобно да се работи с шпатула вместо с тел. С помощта на шпатулата разбърквайте тестото, като леко го разстилате и притискате около 30 секунди до 1 минута допълнително. Внимавайте да не хване загар. Тази стъпка се прави, за да се сготви добре брашното. След това свалете от огъня и преместете тестото в купа, оставяйки го да се охлади около 10 минути.

Ако тестото е много горещо, след като преминете към следващата стъпка с добавянето на яйцата, има риск те да се сварят. След като се уверите, че тестото е охладено започвате да добавяте яйцата едно по едно, като разбивате с миксер. Много е важно да се добавят едно по едно и да се изчака всяко яйце да е добре разбито в сместа, преди да добавите следващото. Яйцата са ключов компонент в това тесто. Ако добавите повече, сместа ще натежи и няма да се вдигне. Консистенцията, която трябва да получите е гъсто и много лепкаво тесто.Взимате пош и обикновен широк кръгъл накрайник (ако нямате накрайници не е проблем, просто разрежете поша, така че да се получи отвор с диаметър около 1,5 см.) и започвате да шприцовате малки топчета върху хартията за печене. Шприцоването трябва да е едно продължително движение за всеки профитерол. Ако спрете и дошприцовате отгоре още тесто това ще създаде стена в средата при изпичане. Не забравяйте да оставяте поне по 2 см разстояние между всеки профитерол, защото когато се пекат, се надигат както на височина, така и на ширина.

За да махнете връхчетата, които се получават при шприцоването, ги натиснете с мокър пръст. В началото се пекат на 200 градуса около 15 минути, след като минат, температурата се намаля до 160 градуса за още 10 минути. За да проверите дали са готови просто извадете един и го разчупете, но внимавайте това да стане много бързо и да не отваряте изцяло вратата на фурната, защото рискувате рязко да спадне температурата и да се сплескат профитеролите.

След като установите, че са добре изпечени изключете фурната, отворете вратата леко и оставете профитеролите там за 15-20 мин. Пареното тесто трябва да се охлажда постепенно, за да се запази кухината му.

За крема:

  • 200 мл прясно мляко
  • 40 гр захар
  • 2 жълтъка
  • 30 гр пшенично нишесте
  • 10 гр масло
  • ванилия
  • корички от 1 малък портокал
  • 25 мл течна сладкарска сметана

Нишестето се размива в 50 мл от общото количество прясно мляко и жълтъците до получаването на хомогенна смес. Останалото мляко заедно със захарта се слагат в касерола и се загряват на среден огън. Разбърквайте от време на време, за да се разтвори захарта. Малко преди да заври млякото се сваля от огъня и към него на тънка струя и при непрекъснато бъркане се добавя нишестената смес. След това всичко се връща на котлона и продължава да се бърка непрекъснато през следващите 5 минути.

Когато е готова, сместа се премества в купа и към нея се добавят ванилията, маслото и коричките. Разбърква се добре и с помощта на шпатула заглаждате повърхността й. След това слагате парче стреч фолио и го притискате добре по повърхността на крема. Това се прави, за да не хваща коричка кремът докато се охлажда. Слагате го в хладилника докато се охлади напълно.

В тази рецепта аз съм шприцовала и малко ягодово кули в сърцевината на профитеролите. Ето и как да го приготвите:

За ягодовото кули:

  • 5 големи ягоди
  • 1 с.л захар
  • няколко капки лимонов сок

Ягодите се режат на малки парчета и се слагат в малка касерола заедно със захарта на котлона. Когато омекнат и пуснат соковете си ги сложете в дълбока чаша и ги пасирайте. Минете сместа през цедка, за да отстраните семената на ягодите и върнете сместа на котлона за още 1-2 минути, докато се сгъсти. Накрая добавете няколко капки лимонов сок и разбъркайте добре. Лимоновият сок се добавя, за да се запази яркият червен цвят. Охлаждате.

Да се върнем към основния крем. Сметаната се разбива до твърди връхчета и се добавя към крема, за да го олекоти. Готовият крем се слага в пош. Шушулките на профитеролите се пробиват отдолу с пръст, обратната страна на вилица или дори с ножица. Шприцовате внимателно сладкарския крем като внимавате да не прекалите, защото може да се пръснат. Накрая с помощта на друг пош, с по-малък отвор на накрайника шприцовате съвсем малко от ягодовото кули. Като за финал можете да поръсите пудра захар върху профитеролите или да ги потопите в шоколад по ваш избор.

Този десерт е най-вкусен на втория ден, защото тогава всички вкусове са се смесили добре, шушулката е поела малко от влагата на крема, но е запазила своята цялост. Затова ако имате време ви препоръчвам да ги приготвите ден преди консумация.

Като цяло това е една бърза рецепта. За около 3 часа можете да сте готови, но имайте предвид, че така зададените количества са за една малка доза, от която излизат около 20 профитероли, в зависимост от размера им.

Ако решите да опитате рецептата, ви обещавам да се насладите на един лек, цитрусов вкус с нотки на пролет.

Надявам се това кулинарно пътешествие с мен да ви е харесало. За другата седмица мисля да спрем на гара “Безглутенови десерти”.

До скоро!

Let’s bake!

8 thoughts on “Портокалови профитероли

  1. Направих тестото със 100гр брашно но стана прекалено течно и не искаха да се надигнат при печенето. Повторих рецептата със 120гр брашно и се получиха страхотни.😘😘

    1. Здравей Ани, учудвам се, че не се е получило с необходимата консистенция при количество от 100 гр брашно, но се радвам, че си намерила начин и дщса се получили. Приятно хапване! ❤

  2. Лора, като идея за следващ пост може да пуснеш как се прави еклерова торта, така и така започна темата с еклерите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *