Ореховият тарт от втората кутия на MasterChef

Време за подготовка:
Време за готвене:
Време за охлаждане:
Порции:



ЗА КРАТКА ВЕРСИЯ НА ТАЗИ РЕЦЕПТА НАТИСНЕТЕ ТУК.

Тази седмица оставаме на вълна MasterChef. Днешната рецепта е от втората кутия, под която се криеха орехи. И аз, като един човек влюбен в сладкарството, знаех, че трябва да се доверя на инстинкта си и да заложа на десерт. Вкъщи ореховият тарт е много обичан десерт, който често присъства и на празничните ни трапези.

До момента винаги съм го приготвяла в класически вариант, където плънката от орехи се пече за известно време в маслената основа във фурната. Докато бях в кухнята на MasterChef, обаче, имах сериозни притеснения по отношение на времето. Все още бях готвила малко пъти в нея кухня и не бях свикнала с начина, по който тече времето там.

Именно затова се наложи да модифицирам рецептата, така че да ми стигне времето, но и да получа характерният вкус на орехов тарт. В допълнение с това исках да предложа на журито и нещо различно, защото каквото и да си говорим, ореховият тарт си е класически десерт. И тогава под напрежение, липса на време и обградена от камери и конкуренция се роди тази рецепта.

Аз бях много доволна от резултата и се оказа, че не съм сама в това си усещане, защото този орехов тарт ми спечели място сред Топ 3 за втора поредна седмица. А сега е време да споделя и с вас тази рецепта и се надявам да ви допадне и да я направите у дома.

Ето и какво ще ви е необходимо за нея:

За маслената основа:

  • 150 гр брашно
  • 100 гр масло
  • 50 гр пудра захар
  • 1 яйце
  • 100 гр сурови орехи

Брашното, маслото и пудрата захар се смесват за маслено тесто. След получаването на мокри трохи се добавя и яйцето. 1 яйце е много за това количество сухи съставки, но след като се добавят орехите ще придобие правилната консистенция.

Орехите се смилат добре и се добавят към тестото. При необходимост се слага съвсем малко още брашно, за да се оформи тесто, което се отлепя от стените, но е все още меко. Завивате го в стреч и го слагате да се охлади за 30 мин в хладилника. За снимки стъпка по стъпка от тестото можете да видите тук.

След като сте охладили тестото трябва да го разточите спрямо формата, с която разполагате. Този път аз използвах силиконови форми за мини тарт. Но ако искате да направите един голям тарт, количеството тесто ще ви стигне за форма с диаметър до 20 см максимум.

Следващата стъпка е така омразното за много хора “сляпо печене”. Покривате тестото с хартия за печене и слагате суров боб. Сложете достатъчно боб и притиснете добре в ъглите. Това се прави, за да не се свлече масленото тесто при загряване от стените на формата. Печете така за 10 минути на 180 градуса, след това внимателно отстранявате боба и хартията и печете още 5-10 минути в зависимост от големината на формата ви или с две думи – до зачервяване.

Готовите основи трябва да се охладят малко преди да продължите да работите с тях, защото докато са топли са все още прекалено крехки и рискувате да ги счупите.

За плънката:

  • 200 гр захар
  • 60 гр масло
  • 30 мл течна сладкарска сметана
  • ¼ ч.л индийско орехче
  • ¼ ч.л мащерка
  • ¼ ч.л кардамон
  • 200 гр орехи

Този сос не бива да ви плаши, но е редно също така да се подходи към него в нужното уважение. Работата с карамел може да е много опасна ако не се внимава.

Първо слагате захарта в касерола, заравнявате я и чакате да се получи светъл карамел. Аз лично ви препоръчвам да махнете захарта от котлона когато 2/3 от захарта е разтопена. Останалата 1/3 ще се разтопи от топлината на другата част и така не рискувате да го изгорите. А дали карамелът ви е изгорял ще разберете много бързо и лесно. Първо трябва да има светъл лешников цвят, ако потъмнее значи е изгорял и трябва да започнете отново. Второ и много категорично е ако започне да пуши – тогава отново спасение няма и трябва да се стартира от начало.

Когато е готов карамелът се добавя маслото на един път и трябва да се подготвите да бъркате. Сместа почва да кипи, което е напълно нормално. Бъркайте докато се хомогенизира и поеме маслото. След това се добавя на един път и сметаната, което ще предизвика втора вълна на кипене. Продължете да бъркате и накрая добавете и сухите подправки.

Орехите се запичат във фурната за 5-10 минути на около 160 градуса или докато усетите приятен аромат. Охлаждате ги за малко и ги смилате на едри парчета. Накрая смесвате орехите и карамеления сос, който трябва да сте прецедили през цедка преди това.

Готовата плънка се разпределя по маслените основи и се заравнява. Охлажда се.

За крема от маскарпоне:

  • 200 гр маскарпоне
  • 3 с.л мед
  • ½ ч.л индийско орехче
  • 30 мл течна сладкарска сметана
  • 50 мл избита до твърди връхчета течна сладкарска сметана

Много лесен и бърз крем. Маскарпонето, медът, индийското орехче и течната сладкарска сметана се слагат в купа и се разбъркват с тел, докато се смесят добре. Второто количество сметана се избива до твърди връхчета и се смесва с крема с помощта на шпатула, за да остане въздушен.

Готовият крем се шприцова върху тартовете. За финал можете да декорирате с пресни плодове или карамелени формички отгоре.

В следващия пост се пренасяме на празнична вълна.

 

До скоро!

Let’s bake!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *