ЗА КРАТКА ВЕРСИЯ НА ТАЗИ РЕЦЕПТА НАТИСНЕТЕ ТУК.
Тази седмица планирах да ви покажа друга рецепта, но след като преди два дни се отбих до Лидл и видях, че са пуснали пресни боровинки, не можах да устоя на изкушението. Ягоди, малини и боровинки са плодовете, които винаги ме вдъхновяват да приготвя десерт, а това лято мисля и да отделя малко време за домашни сладка. Бях правила за първи път преди около 3 години като тогава треската за сладко ме беше хванала доста здраво. Бях превърнала кухнята в малка фабрика за домашно сладко. Сигурно нямаше плод, който да не затворих в бурканчета. Тази година няма да е така, ще се съсредоточа само върху най-любимите ми плодове. Като дойде времето за това мисля да ви подготвя един пост, за тези от вас, които като мен обичат неделя да започва с палачинки и домашно сладко.
Да се върнем към днешната рецепта. Галетът е вид тарт, но с доста по-небрежен вид. За него няма да са ви нужни тавички или форми, даже и точилка не е абсолютно задължително да се използва. Рецептата отнема общо време около час и половина. Трябва обаче да го оставите да изстине добре преди да се сервира. Не го слагайте в хладилника, защото ще поеме от вътрешната влага и няма да е хрупкав.
Количествата, които ще ви дам са достатъчни за един малък галет, който може да се разреже на 5 по-големи парчета. Ето какво ще ви трябва:
За тестото:
- 160 гр брашно
- 70 гр орехи
- 20 гр захар
- 100 гр масло
- щипка сол
- щипка канела
Орехите трябва да са печени и понеже аз обичам всичко да си приготвям сама ги сложих за 10 мин на 200 градуса във фурната. Допълнителен бонус към това е уханието на печени ядки, което остава. След като леко се охладят се слагат в чопър и се смилат фино. Към тях се добавят брашното, захарта, щипката сол и канела. Маслото се нарязва на парчета и до добавя към останалите съставки. Използвайте ръцете си, за да смесите добре всичко – така ще ви е много по-лесно и ще можете добре да усетите дали маслото се е разпределило поравно.
Тестото, което ще получите е много меко, но не лепне по ръцете. За да в по-лесно да се работи с него трябва да го завиете в стреч фолио и да го оставите в хладилника за минимум 1 час. Това тесто може да се направи до 2 дни по-рано, както и да се замрази до 1 месец.
Докато чаках моето тесто да стегне се насладих на любимото ми лате в новата ми любима чаша, която си поръчах от Mugicious Coffee Mugs. Ако и вие обичате чаши със закачлив дизайн можете да разгледате страницата им във Фейсбук докато чакате и вашето тесто да стегне.
След като мине 1 час и тестото ви е напълно охладено, можете да пристъпите към част 2. Ето и съставките за нея:
За плънката:
- 250 гр пресни боровинки
- 1 с.л царевично нишесте
- 1 с.л лимонов сок
- 40 гр захар
- коричките от половин лимон
Фурната си я загрявате на 190 градуса. Всички съставки за плънката се слагат в купа и с ръце ги разбърквате докато усетите как захарта и нишестето са се разпределили поравно върху боровинките.
Тестото се разточва или върху плота, който трябва да е много добре набрашнен или в случая както можете да видите от снимките, върху силиконово незалепващо килимче. Моето си го купих преди 4 години и не помня от къде, но ето от тук и вие можете да си поръчате подобно. Много е удобно, тепърва ще ви показвам рецепти, за чието изпълнение ми е от помощ. Както споменах по-рано в поста, ако искате, може да не използвате точилка. Тестото е меко и лесно се поддава на оформяне, плюс това, колкото по-неправилна форма има вашият галет, толкова по-добре.
Единственото важно условие при разточването е да има дебелина 5 мм, защото в противен случай ще стане много тънко, а както казах тестото е хрупкаво и ронливо и няма да се получат здрави парчета при разрязване.
Боровинките се редят както е показано на снимките, една до друга. Внимава се да се остави поне 3 см ръб отвсякъде. След това този ръб се обръща навътре, за да се оформи галетът. Ако тестото леко ви се къса при оформянето не се притеснявайте, просто притиснете с пръсти, за да запълните пукнатините.
Накрая бордът се маже тънко с прясно мляко и отгоре се поръсва обилно с кристална захар. Пече се за 50 минути. След като е готов трябва да се охлади много добре, без да се слага в хладилник, което ще му отнеме поне 1 час.
Ако по време на печене тестото се пропука на места и част от соковете изтекат, както се получи при мен, то това не е повод за притеснение. След като галетът изстине се реже без проблем.
Можете да го сервирате гарниран с листенца мента и пресни боровинки, а ако искате можете и да добавите топка ванилов сладолед. При всички положения ще се насладите на един прекрасен, лек, хрупкав и сезонен десерт.
Ще се радвам да ми изпратите снимки и от вашите галети, както и да споделите впечатленията си от рецептата. Аз отивам да работя над поста за следващата седмица, а ако вие още не сте видели вчерашния пост посветен на последното ми пътуване до Истанбул, можете да го направите тук.
До скоро!
Let’s bake!