



Коледа е само след няколко дни и много взех да се вълнувам. Нямам търпение да се съберем със семейството, да хапнем заедно и да се зарадваме един друг с мили подаръци.
Знаете, че обожавам приготовленията около празничната вечеря, а още по-любимо ми е да ви давам идеи за нея. Днешният пост е именно към тези идеи и е ново попълнение към списъкът с веган рецепти, които малко по малко се трупат тук.
Джинджифилът е превзел коледните празници като основна подправка, аромат и вкус. И мисля, че никой от нас няма против. И тъй като наскоро споделих с вас рецепта за друга празнична класика – джинджифилови бисквитки, реших да останем в тази тема и да споделя с вас рецепта и за веган джинджифилова торта. Тортата е много лесна. Тя както виждате от снимките не е традиционната блат-крем-блат торта, но кремът й е много нежен и няма как да издържи на тежестта на блата, затова ви препоръчвам да я направите на един ред. Ето и съставките:
За блата:
- 250 гр брашно
- 2 ч.л джинджифил на прах
- 1 ½ ч.л канела
- ½ ч.л карамфил на прах
- ½ ч.л индийско орехче
- 1 ч.л бакпулвер
- ½ ч.л сода бикарбонат
- ½ ч.л оцет
- 180 гр ябълково пюре
- 120 гр растителна напитка Алпро по избор ( аз използвах с кокос )
- 2 с.л зехтин
- 110 гр кленов сироп
- 80 гр моласа
- корички от 1 портокал и сока от половината
Фурната се загрява на 180 градуса. Подготвя се форма с диаметър около 22 см ако е кръгла или около 22х22 см ако е квадратна. Застила се с хартия за печене, за да не залепне блатът.
Сухите съставки – брашно, подправки, бакпулвер, сода, корички от порткал, се смесват с дълбока купа и се разбъркват добре. В отделна дълбока купа се смесват и течните съставки – оцет, ябълково пюре, растителна напитка Алпро, зехтин, кленов сироп, моласа, сок от портокала също се смесват и се разбъркват добре с тел до получаването на хомогенна смес.
Пюрето от ябълки може да намерите в големите супермаркети. Ако искате може да го замените с пюре от друг плод или един намачкан банан, но имайте предвид, че това леко ще измени и вкуса.
Течните и сухите съставки се смесват и се разбърква добре до получаването на гъста хомогенна смес. Излива се във формата за печене, изравнява се отгоре и се слага да се пече за около 25 мин. До суха клечка. Времето за печене варира според големината на фурната.
След като блатът е готов се охлажда напълно преди да се пристъпи към крема. Ето и какво ви трябва да крема:
За крема:
- 125 гр сурово кашу
- 200 гр растителна напитка Алпро с вкус по избор ( аз отново използвах кокос )
- 20 гр натурално нишесте
- 60 гр кокосова захар
- ванилия
Кашуто задължително трябва да е сурово, за да може след това да се блендира гладко. Това няма да е възможно с печено кашу. Ако нямате кокосова захар може да я замените с обикновена.
Кашуто се накисва във вряла вода за поне 30 минути докато омекне ( това може да го направите и докато блатът се пече ). В касерола слагате растителната напитка, кокосовата захар, нишестето и ванилията. Загрявате сместа на котлона като я разбърквате непрекъснато. Когато заври ще започне да стяга, трябва да се бърка непрекъснато. Трябва да получите гъстота на пудинг.
Когато това се случи го добавяте към омекналото кашу и блендирате всичко до гладък крем. Ако виждате, че чопърът не успява да смели добре крема, може да добавите 1 с.л растителна напитка, за да може съвсем леко да се втечни, но не прекалявайте, защото може кремът да стане твърде течен.
Готовият крем се слага върху вече охладеният блат. Може да се гарнира с пресни малини, нар или друг леко кисел плод отгоре.
До скоро!
Let’s bake!