ЗА КРАТКА ВЕРСИЯ НА ТАЗИ РЕЦЕПТА НАТИСНЕТЕ ТУК.
Тези четвъртъци ме застигат все по-бързо и неочаквано. Докато се обърна и хоп, станало време за нов пост. Тази седмица я прекарвам в София. Малко бягство от рутината. Бях решила, че ще си занеса лаптопа до някое уютно кафе и ще си напиша поста там. Е да, ама после прецених, че ще искам да се разходя и никак не ми се искаше лаптопът да ме придружава и така целият този план отпадна. Затова сега си стоя в хотелската стая и бързам да приключа, защото имам среща с приятелка след 2 часа.
Видяхте ли вече постa ми от миналата седмица? Ако отговорът ви е да, то значи трябва да си спомняте, че в края му ви обещах тази седмица да ви говоря по една толкова популярна напоследък тема, а именно – безглутенови десерти. От заглавието на днешния пост вече сте се ориентирали и коя ще е главната съставка в рецептата. Кокосът е любим мой продукт. Ароматът му ми напомня за лятото и затова през зимата, когато ме стегне душата от студ, бързам да приготвя нещо с кокос, за да забравя поне за малко за снежните бури навън. Толкова ми е любим този кокос, че преди малко повече от две години, аз и приятелят ми Иван, бяхме на почивка в една екзотична държава, където има много кокоси. И ние решихме, че трябва да си го свалим сами от палмата. Не ме питайте защо или как … беше много нелепо и смешно, а най-интересното е, че успяхме. Начинание, с което биха се захванали само двама души, родени в годината на маймуната.
И така, преди да започна със същинската част бих искала да уточня нещо, а именно – безглутенов десерт не означава здравословен или поне не в този случай. Както ще видите ако продължите да четете, в рецептата се използва бяла кристална захар. Дали може да се замени с кафява захар, мед или агаве сироп? Не и в този случай. Единствената “здравословна” отметка, която можете да сложите на този десерт е фактът, че в него няма брашно. Разбира се, това не бива да ви отказва. Десертите може да са врагове на плочките на корема, но вървят ръка за ръка с широките усмивки и освобождаването на ендорфин.
И така, ето как да си направите сами една от любимите ми торти.
Аз винаги започвам с крема, защото му отнема поне 2 часа да се охлади и стегне напълно.
За крема:
- 400 мл кокосово мляко
- 200 мл прясно мляко
- 130 гр захар
- 7 жълтъка
- 30 гр царевично нишесте
- 10 гр масло
- 1 бр желатин
- ванилия
Двата вида мляко се смесват заедно със захрата и се слагат в касерола на среден огън. През това време отделяте жълтъците от белтъците (белтъците ще ни трябват за блатовете на тортата) и в малка купа се смесват жълтъците и нишестето с няколко капки прясно мляко, докато не се получи хомогенна смес. За да получите гладък варен крем трябва малко преди да ви заври млякото да го махнете от котлона и на тънка струя, при непрекъснато бъркане да добавите към него нишестената смес и така да го върнете на огъня. Не спирайте да бъркате сместа, като внимателно обирайте с тел и ъглите на касеролата. Когато започне да ври, кремът се стяга буквално за секунди, затова трябва да бъркате много бързо.
Когато получите необходимата консистенция на крема го махате от котлона и към него добавяте ванилията и маслото. Разбърквате добре, докато маслото се разтопи и разнесе равномерно. Желатинът се смесва с 1 с.л. студена вода и се оставя за 1 минута докато набъбне добре. След това се загрява за около 10-15 секунди в микровълновата, за да може да се разтопи и накрая се излива в крема. Отново разбърквате добре. Готовият крем се премества в чиста купа, заглажда се повърхността му и се покрива със стреч фолио (фолиото се притиска към повърхността на крема), за да не хване кора и се прибира в хладилника поне за 2 часа.
Когато сте готови с тази стъпка можете да се захванете с приготвянето на блатовете.
За кокосовите блатове:
- 7 белтъка
- 255 гр кокосови стърготини
- 210 гр кристална захар
Едно средно яйце съдържа около 30-35 гр белтък. Затова когато отделите белтъците от жълтъците си претеглете общото количество на белтъците и разделете на 3. Всеки път мярката е различна според големината на използваните яйца. Средно трябва да получите около 80 гр белтък за всеки блат. Останалите съставки също се делят на 3 и така за един блат количествата би трябвало да изглеждат така:
За един блат:
- 80 гр белтък
- 85 гр кокосови стърготини
- 70 гр кристална захар
Препоръчвам ви да ги печете отделно. Затова и ви задавам така количествата. Поради факта, че няма брашно в тях те са много ронливи и на могат добре да се разрежат, ако са изпечени заедно. Също така искам да добавя, че аз лично предпочитам да използвам едри и необезмаслени кокосови стърготини. Те се намират малко по-трудно от фините, но определено си заслужава.
Фурната се загрява на 170 градуса. Белтъците се избиват със захарта до твърди връхчета и към тях се добавят внимателно с помощта на шпатула кокосовите стърготини. Тавата се застила с хартия за печене, а сместа се изсипва в метален ринг с диаметър 22 см. Можете да загладите с лъжица и да махнете ринга – сместа е достатъчно твърда, за да не се разтича настрани. Печете около 10-12 минути, докато не порозовее. След това слагате на решетка да изстине блатът напълно. Това се повтаря за всеки един от трите блата.
Когато сте готови е време да пристъпите към ягодовото кули.
За ягодовото кули:
- 400 гр пресни ягоди
- 50 гр кристална захар
- 1 с.л лимонов сок
Ягодите се почистват добре и се нарязват на едри парчета. Слагат се заедно със захарта в касерола. Разбърквате ги от време на време. Когато омекнат добре и захарта се разтопи напълно се преместват в дълбока купа и се пасират. Минавате ги през цедка, за да премахнете всички семки и след това ги връщате на котлона за още 2-3 минути докато сместа се сгъсти. Когато се охладят напълно кулито ще се сгъсти още малко.
Когато и трите елемента на тортата ви са готови е време за нейното сглобяване. Освен нещата, които сте приготвили досега, ще ви бъдат необходими и:
- 1 малка консерва ананас на парчета
- 50 мл течна сладкарска сметана
Сметаната се избива добре и се добавя с шпатула към готовия сладкарски крем. Това се прави, за да се олекоти кремът. След това, върху поднос започвате да редите тортата в ринг. Поставяте първия блат, сиропирате с малко от сока на ананаса, после слагате крем (крема го разделете на три равни части, като последната ще е за измазване на тортата отвън), малко ягодово кули и малко от парченцата ананас. Това го повтаряте, докато не завършите накрая с последния блат. Сиропирайте го, за да може добре да поеме от сока на ананаса и накрая покрийте със стреч фолио. Последната част от крема я запазете за следващия ден, когато ще довършвате тортата.
Тортата може да се сервира и в деня на приготвянето й, но аз лично ви препоръчвам да я напрвите един ден предварително, защото така тя ще има време да поеме от всички вкусове и аромати и ще се насладите на едно истинско, екзотично, кулинарно приключение.
На втория ден измазвате тортата с останалата част от крема и сте готови. За тортата от снимките можете да видите, че аз съм заляла отгоре с ягодовото кули и отстрани съм облякла тортата с кокосови стърготини. За една по-различна визия, като финал напръсках ягодовото кули с бяла сладкарска боя. Тази торта съм я правила по различни поводи и винаги съм получавала много поръчки за нея.
Ако имате някакви въпроси свързани с рецептата, ще се радвам да ги чуя както обикновено. Това беше от мен за днес. Много се надявам тази торта да ви стане толкова любима, колкото и на мен. А аз отивам да се оправям, че пак закъснявам за срещата 😉
Всеки път избирам различна декорация, както ще видите в снимките.
До скоро!
Let’s bake!
One thought on “Безглутенова кокосова торта”