Покрай блога си дадох сметка точно колко бързо минава времето. Знам, че и преди съм го коментирала, но седмица след седмица продължавам да съм изненадана. В четвъртък качвам нов пост и целия ден съм доволна, защото знам, че съм успяла да си свърша работата навреме. После идва уикенда, който винаги минава неусетно. И така изведнъж започва нова седмица, а аз да усещам натиска на времето. Тази седмица, обаче реших да бъда малко по-организирана и успях да приготвя и поста за следващия път. Много се вълнувам и едвам се сдържам да не напиша още сега каква ще бъде рецептата, но ще ви оставя да се почудите.
Също така още не съм успяла да стигна до плажа. Втори уикенд нещо се случва. Дори приятелката ми Катя, която вече живее в София ( факт, който мразя ужасно много и не пропускам да й го напомня ) е ходила на плаж … Този уикенд, обаче стягам куфара за Истанбул отново. Мисля, че е излишно да казвам, че се вълнувам. Хвърлям се пред всяка възможност за пътуване, дори и да става дума за места, на които съм била преди. Това е едно от нещата, които ме зареждат най-много с енергия и добро настроение. Защото колко и да обичам да се затворя в кухнята и да не излизам от там с часове, понякога ме стяга душата и имам нужда да избягам дори и само за един уикенд.
Може би няма да е зле да заговоря вече и по темата, която ви е накарала да кликнете върху линка с поста. Лимонов тарт. Класика в жанра. Е да ама не. Не и днес. Исках да ви покажа една различна комбинация, която може би повечето не биха се осмелили да изпробват. А идеята за нетрадиционната форма ме връхлетя съвсем случайно. Реших, че вече съм ви показвала достатъчно много десерти оформени като тартове и е време да вкарам малко разнообразие. Количествата зададени в рецептата са напълно достатъчни за форма с диаметър около 18 см, ако все пак решите, че искате да се доверите на класическата визия на този десерт. Ето и какво ще ви бъде необходимо:
За маслената основа:
- 150 гр брашно
- 100 гр масло
- 50 гр пудра захар
- 1 жълтък
С тези продукти се замесва маслено тесто познато също като “3-2-1 тесто”. То може да послужи като перфектна основа за десетки видове тартове. Брашното и пудрата захар се смесват. Към тях се добавя маслото, което предварително е нарязано на едри парчета. Бъркате в купата и започвате да мачкате. Целта е да получите мокри трохи. След това към тях добавяте жълтъка, който ще помогне на тестото да се оформи. Не трябва да лепне по ръцете ви, затова ако прецените добавете малко брашно. Завивате го в стреч фолио и го слагате в хладилника да се охлади за около 30 мин.
През това време можете да пристъпите към лимоновия крем. Тук бих искала да обясня, че колкото и захар да се добавя, леко тръпчивия и силно кисел вкус винаги надделява. Затова се уверете, че хората, за които приготвяте този десерт обичат киселото.
За лимоновия крем:
- 4 средни лимона
- 1/2 грейпфрут или портокал
- 3 жълтъка
- 120 гр захар
- 2 с.л царевично нишесте
- 20 гр масло
- 5 гр желатин
Не изхвърляйте белтъците на яйцата. Те ще са ви необходими в следващия етап на рецептата. Лимоните и грейпфрутът в моя случай се изцеждат и към тях се добавя захарта. Нишестето се размива с малко студена вода. Лимоновият сок се слага на котлона докато заври. Отдръпва се от него докато постепенно на тънка струя и при непрекъснато бъркане се добавят жълтъците и нишестето. Сместа се връща на огъня и е важно да не спирате да я бъркате, защото може много бързо да загори. Когато е достатъчно гъста я изключвате и към нея добавяте маслото нарязано на кубчета и желатина. Желатинът се смесва с 2 с.л студена вода и се изчаква да набъбне. След това се разтопява в микровълновата. Имайте предвид, че му трябват не повече от 10 – 15 секунди според мощността й, но повече от това гарантира да изкипи. Всичко се разбърква добре, слага се стреч фолио притиснато към повърхността, което предотвратява образуването на кора и се слага да се охлади напълно в хладилника.
За босилековия център:
- 1 шепа пресен босилек
- 20 мл вода
- 1 ч.л царевично нишесте
Босилека и водата се блендират до гладка течност. Слагат се в касерола и на котлона на среден огън. Нишестето се размива с 1 с.л вода и се добавя към босилека след като заври. Бърка се непрекъснато докато сместа се сгъсти. След това се охлажда.
Към този момент вече можете да се върнете към масленото тесто. Ако е стегнало много използвайте топлината на ръцете си да го отпуснете. След това се разточва с дебелина около 5-6 мм. Слага се във форма и се покрива с хартия за печене и суров боб. В рецептата за ягодов тарт с маскарпоне вече обяснявах за тази техника наречена “сляпо печене”. Пече се в предварително загрята фурна на 180 градуса около 15 минути по този начин, а след това се маха бобът и хартията и се допича около 5-7 минути до златисто. Важно е веднага след изваждането на тестото да го изрежете с какъвто ринг разполагате, защото когато изстине ще стегне, а това тесто е много ронливо. Моят ринг е съвсем обикновен, диаметърът му е 5 см, което е малко по-голямо отколкото ми се искаше, но нямах по-малък. Затова ако разполагате с ринг 3-4 см ще е по-добре. От това количество тесто аз успях да изкарам около 10 хапки. Останалата част от тестото можете да смелите фино в чопър и да използвате или за декорация на чинията при сервиране или като основа за чийзкейк. Слагате маслените основи да се охладят, а през това време можете да приготвите меренгето.
За меренгето:
- 3 белтъка
- 200 гр захар
Не се шокирайте от количеството на захарта и не се опитайте да го намалите драстично. Ако го направите няма да получите правилната консистенция. Има два начина да се направи меренге. Единият е на водна баня, но аз обикновено бързам, а този процес отнема повече време. Затова почти винаги се спирам на опция номер две. Разбиване на белтъците на силни обороти с постепенно добавяне на захарта докато тя не се разтопи напълно от топлината, която се образува от биенето на бъркалките. Това може да отнеме около 15 мин. Ако се чудите как да разберете дали е готово, можете да стриете малко от сместа между пръстите си. Ако не усещате захар значи сте готови.
Вече сме на финалната права – сглобяването. Взимате една бисквитка, шприцовате от лимоновия крем в малък кръг по средата. Вътре в лимоновия крем шприцовате малко от босилековата смес, а накрая шприцовате и меренгето. Както можете да видите от снимките, последната част на цялото шприцоване е фристайл или по-познат като “концерт по желание”. Аз съм ви показала няколко варианта, а вие можете да ме изненадате с ваши предложения. Завършвате тази разкошотия с леко обгаряне с горелка и сте готови да впечатлите всеки, на когото сте решили да поднесете този десерт.
Това е от мен за тази седмица. Сега отивам да си стегна багажа. Arrivederci!
Let’s bake!
One thought on “Лимонов меренг тарт с босилек”